SparkPeople Advertisers Keep the Site Free

Member Comments for the Article:

25 Cheap Foods that are Good for You!

Get BIG Nutrition for Less Dough

177 Comments




 
7/27/2012 10:06:42 AM

MYHEALTHYTEMPLE's SparkPage
I wish this listed the serving sizes!
7/25/2012 3:56:01 PM

AXONJXN's SparkPage
Thanks for a great article. Whatever the prices, these versatile and tasty items continue to represent real value for real food.
7/23/2012 4:53:06 PM

LJRW170's SparkPage
I live in Bethel, AK (which is over 350 miles from the nearest city, Anchorage) and is only accessible by airplane, boat (or you can drive on the river when it's frozen). Even in 2009, these prices were way low. Now, a gallon of milk is $9, a dozen eggs costs $5, bananas and other fruits more than $2.79/pound.

Eating healthy and cheap up here is impossible without having alot of extra money to spend on groceries. Most people, including me, buy food elsewhere and have it shipped which saves money, but the shipping still costs alot.

I guess we all have to realize how different prices can be anywhere in the world.
GOODI2SHOOZ
7/22/2012 10:41:12 PM

wow these prices are kind of high...way more than I pay for any of those things! I buy most of my produce these days from the 99 cent store, or when they're on sale at my regular stores. It's funny what they consider "cheap"... 3.50 a lb for chicken breasts? I haven't paid more than 1.69 a lb in years...
LIZABAKER
7/21/2012 4:12:23 PM

Better options - cook beans from scratch and buy whole chickens to cut up - even cheaper!
7/21/2012 7:31:30 AM

QOFHXO's SparkPage
Prices from 2009!
7/21/2012 3:29:56 AM

PMORGAN66's SparkPage
The 99 cent store here in Stockton carries produce...you have to be picky but....most of it costs 99.99 cents and so it is easier to eat healthier salads and use dressings because they are selling the same stuff the regular stores are selling for $3 to $4.
7/21/2012 2:47:10 AM

SUNSHINE65's SparkPage
1. Canned Salmon…price looks a little low…besides, it will sit in my pantry for three years…don't know what to do with it!
2. Chicken breasts….much cheaper at Costco!
3. Natural peanut butter….YECH!…threw it away!
4. Beans…have never been able to abide them.
5. Eggs…prices are up and down on that one…
6. Lentils…YUM! But only cook with them every couple of years.
7. Almonds…YUM!
8. Frozen fruit and berries…I buy them and then never use them!
9. Apples…always have them on hand, but only get around to eating them about every 3 weeks or so and always with Skippies Peanut Butter.
10 Bananans…35¢? The is really a '90s price!
11. Grapes…try $3.99 on sale!
12. Lettuce…pretty much goes to waste at our house. But I always have it on hand in case one or other of us wants to use it.
13. Carrots…only get the baby carrots in with cauliflower and broccoli in a bag.
14 Frozen spinach…good, but usually as an ingredient.
15. Canned tomatoes…let me find that $1 can! Love the ones flavored with garlic and onions!
16. Garlic: Nope. Hubby doesn't like, so I buy minced to add lightly to a recipe.
17. Sweet potatoes…yech!
18. Onions…always keep them on hand in case I wind up cooking. Not often.
19. Broccoli…see carrots above.
20. Whole-grain pasta…about 3 times the cost now. Especially for Dreamfields.
21. Air popped is tasteless. So I gave up popcorn pretty much.
22., Brown rice…always have it on hand.
23. Oats…never cooked real oatmeal…only the instant. Have used it in meatloaf.
24. Yogurt…by the quart? Always ends up being thrown out.
25. No blue milk for this gal!
7/20/2012 7:33:25 PM

BOMBSHELLY's SparkPage
Oh - and all of you who complained that the prices in this article are low, should move to Ohio. Here, these prices are either accurate or high estimates. I can usually get bananas at Aldi's here for 59 cents a lb. Here, milk is around $2.50 a gallon at Walmart. It's pretty cheap to live here - you just have to put up with the weirdo weather and weirdo-er people (like me) ; )
7/20/2012 7:29:23 PM

BOMBSHELLY's SparkPage
Good reminders. I just can not, however, do air popped popcorn. I have to splurge for the oil-popped in the stir crazy. Spoiled forever by my husband. I'll skimp everywhere else but there.
YVETTE59
7/20/2012 7:20:30 PM

Bananas 68c each..................Mars bar, bag of chips etc $1.00 plus each. Will a banana satisy me and be a healthy option or the mars bar?
On price tags in Australia we have comparison prices- how much something is per kilo. It is much like food labels have per 100 grams so you can compare calories, fat etc. Anyway, if you look at the price per kilo/100 grams of chocolate, chips, lollies ect and compare to fruit and veg you will be suprised!
7/20/2012 4:50:28 PM

DELIGHTSCHUBERT's SparkPage
These prices are consistent with what I pay at Indiana Aldi stores
7/20/2012 4:12:01 PM

MILLIKAN72's SparkPage
I'm in Hawaii and there is not way I can get things at these prices. Even our Safeway is more expensive than what they listed. I found going to Costco is the cheapest way here..even from the markets I have been finding they buy their fruit bulk from the stores and than sell it at market saying its fresh..they need to learn to take off store labels. Ugh Yes for me Costco is the best way. Fruits and veggies are not bulk and they are from around the Islands.
CANUCKSFAN2
7/20/2012 2:58:31 PM

I am surprised that they used a grocery chain that is known for its high prices, especially in Canada. I would recommend that people use veggie and fruit stands/stores to get better prices on the veggies and fruits and to buy your day-to-day things like bread, milk, cheese, etc. at grocery stores. I find I spend less at a store/stand dedicated to veggies and fruits rather than at a grocery store.
CANUCKSFAN2
7/20/2012 2:52:34 PM

I don't where these prices are from, but here in BC, Canada, prices are much higher for things like eggs and dairy products and chicken. I tend to get chicken thighs because they are much cheaper than a couple of breasts and depending on where you shop, a whole roasted chicken at a grocery store can be under $10.

Comment Pages (12 total)
[5]

Leave a Comment

Article comments allow you to share your own tips, experiences and ideas about SparkPeople's articles. All article comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines. Please do not ask questions here. If you have any questions, please post them on the Message Boards in order to get a response.




To make a comment, please Login or Join For Free